9 min. czytania
Podstawowym a zarazem bardzo słusznym pytaniem, które pojawia się przy podjęciu decyzji o zakupie klimatyzacji jest „jak oni to zamontują?”. Przychodzimy do Ciebie z odpowiedzią na to pytanie. Nie należy bać się montażu klimatyzacji ale warto wiedzieć jak się do niego przygotować i co będzie się działo w jego trakcie.
W związku z tym, że to artykuł mówiący o montażu od początku do końca, wypada zacząć od wyboru odpowiedniego urządzenia. Jakie, dlaczego, czy warto, ile to kosztuje – dowiesz się z tego wpisu.
1. Montaż klimatyzacji – kto może wykonać montaż?
Skoro wybrałeś urządzenie czas na montaż. Musisz pamiętać, że aby jednostki pracowały optymalnie zarówno w zakresie chłodzenia jak i grzania muszą zostać zainstalowane przez certyfikowanych monterów zgodnie z zaleceniami producenta. Jakie uprawnienia powinien posiadać instalator?
- Uprawnienia F-GAZ Dlaczego? Substancje zubożające warstwę ozonową i fluorowane gazy cieplarniane, nazywane są f-gazami. Są to substancje wywołujące tzw. efekt cieplarniany i ich użycie jest regulowane odpowiednią ustawą. Czynnikiem chłodniczym, który jest najbardziej przyjazny dla środowiska, a jednocześnie zapewnia wysoką wydajność i bezpieczeństwo użytkowania jest czynnik chłodniczy R32.
- Certyfiakt od producenta – gwarantuje to nam, że dany instalator zna specyfikę urządzenia i wszelkie wytyczne producenta. Często taki certyfikat jest niezbędny do uzyskania pełnej gwarancji.
W Vayu współpracujemy wyłącznie z najlepszymi ekipami, które nie tylko legitymują się niezbędnymi uprawnieniami i aktualną wiedzą ale również dbają o czystość podczas pracy i odznaczają się wysoką kulturą osobistą. Zależy nam, aby udane użytkowanie klimatyzacji rozpoczęło się od miłego doświadczenia podczas montażu.
W naszym sklepie masz możliwość zakupu klimatyzatora bez montażu. Musisz jednak pamiętać, że aby otrzymać urządzenie będziesz musiał podać nam numer uprawnień instalatora, który dane urządzenia zamontuje. Pamiętaj, że samodzielny montaż klimatyzacji bez uprawnień jest niezgodny z prawem!
2. Klimatyzacja – wybór miejsca jednostki wewnętrznej
Wybór urządzenia powinniśmy rozpocząć od wyboru miejsca, w którym będzie zamontowana jednostka wewnętrzna. Pozwoli nam to sprecyzować takie cechy klimatyzatora jak:
- jego wielkość i to czy zmieści się fizycznie w wybranym przez nas miejscu
- funkcje niezbędne do komfortowego użytkowania np. rozproszony strumień powietrza Windless
- cicha praca co ma znaczenie przy umiejscowieniu w pokoju dziecięcym lub sypialni
Aby zapewnić równomierną dystrybucję powietrza na drodze nawiewu nie powinny znajdować się duże obiekty i przeszkody. W przypadku, gdy decydujemy się na klimatyzator bez funkcji rozproszonego strumienia powietrza trzeba wziąć pod uwagę, że przebywanie bezpośrednio w zasięgu nawiewu chłodnego powietrza może być niekomfortowe.
Pamiętaj, że urządzenie musi zostać podłączone do prądu. Zwróć uwagę, czy w niedalekiej odległości znajduje się źródło prądu np. gniazdko.
Na koniec warto zwrócić uwagę na dostępność jednostki, tak aby można było z łatwością ją serwisować a przypadku gdy posiada wymienne filtry, móc je wymieniać. Jeżeli nie jesteś pewny jakie miejsce będzie odpowiednie i czy w Twoim pomieszczeniu można bez przeszkód zamontować klimatyzację – napisz do nas! Oferujemy bezpłatny audyt i pomoc w doborze odpowiedniego miejsca i urządzenia.
3. Klimatyzacja – montaż jednostki wewnętrznej
Pamiętaj, że podczas pracy będzie się kurzyło i powinieneś zabezpieczyć przed przyjazdem ekipy instalatorskiej meble oraz elementy wyposażenia pomieszczenia!
Po przyjeździe na miejsce instalator potwierdzi z Tobą na podstawie formularza techniczno-projektowego, (który wypełnisz z naszym konsultantem na etapie zakupu) miejsce montażu jednostek i trasę przewodów oraz rur. Czas zabrać się do pracy!
Pierwszym krokiem jest zamontowanie stelaża na ścianie wewnątrz pomieszczenia. Wymaga to wywiercenia otworów na kołki montażowe. W celu zapewnienia odpowiedniego dostępu oraz kultury pracy urządzenia musi ono być zamontowane z uwzględnieniem odstępów od sufitu oraz ewentualnie innych elementów wyposażenia. Są to odpowiednio minimum 20 i 30 cm. Po zamontowaniu stelaża, instalatorzy dopasują jednostkę wewnętrzną i przystąpią do wykonania otworu na zewnątrz.
4. Wykonanie otworu łączącego jednostkę wewnętrzną i zewnętrzną
Dlaczego jest to ważne? Przed przystąpieniem do pracy instalator powinien wiedzieć w jakim materiale będzie musiał wiercić oraz jak długi będzie musiał wykonać przewiert. Zwykle element ten nie stanowi problemu, jednak należy pamiętać, że wiercenie w takich materiałach jak żelbeton lub zbrojona ściana wymaga dodatkowych narzędzi i nie kwalifikuje się do montażu podstawowego.
Jeżeli jest taka możliwość, otwór wykonuje się za stelażem co pozwala na estetyczne schowanie wszelkich rur i przewodów. Czasem jednak niezbędne jest przesunięcie otworu, w tym wypadku mamy różne możlwiości:
- Wykonanie otworu i umieszczenie rur oraz przewodów w plastikowym korycie na zewnątrz na elewacji lub wewnątrz pomieszczenia na ścianie. Jest to tańsze, łatwiejsze oraz szybsze rozwiązania. Nie zawsze jednak jego wygląd odpowiada inwestorowi. Sprawdza się w biurach oraz wtedy gdy stawiasz przede wszystkim na funkcjonalność. Cena montażu podstawowego zawiera maksymalnie 3 metry takiej instalacji.
- Wykonanie otworu oraz korytowanie. Korytowanie polega na wykuciu bruzdy w ścianie i umieszczenie wszelkich przewodów oraz rur wewnątrz. Jest to rozwiązanie estetyczne ale wiąże się z dużo większym bałaganem oraz kosztami. Bruzdowanie jest dodatkowo płatne i warto zgłosić tą potrzebę przy audycie. Pamiętaj również, że instalator nie wykonuje szpachlowania takiego koryta i będziesz musiał zająć się tym we własnym zakresie.
5. Klimatyzacja – wybór miejsca jednostki zewnętrznej
Agregat, czyli jednostka zewnętrzną montowana jest na specjalnym stelażu na elewacji, lub na stojaku na balkonie/tarasie/posadzce. Przy wyborze miejsca na jednostkę zewnętrzną warto zwrócić uwagę na takie elementy jak:
- oddalenie jednostek od siebie, im mniejsza tym lepiej
- różnicę wysokości (szczególnie ważne w biurach)
- odprowadzenie skroplin w taki sposób by zgromadzona woda nie niszczyła elewacji lub nie była uciążliwa
- generowany hałas podczas intensywnej pracy
- umiejscowienie jednostki zewnętrznej tak, by mogła bez problemu wentylować i chłodzić podzespoły czy nie była narażona na niepożądaną ingerencję ze strony wandali
6. Klimatyzacja – montaż jednostki zewnętrznej
Jednostka zewnętrzna powinna zostać zamontowana z odpowiednim odstępem od ściany budynku oraz na stabilnej powierzchni. Do montażu użyte zostaną odpowiednie podkłady anty rezonansowe, które zneutralizują drgania jakie może generować sprężarka umieszczona w urządzeniu. Warto zauważyć, że montaż na posadzce jest dużo prostszy i szybszy. Gdy takie rozwiązanie nie wchodzi w grę i konieczne jest zawieszenie klimatyzatora na ścianie budynku należy liczyć się z kosztem wynajęcia podnośnika koszowego. O takim rozwiązaniu należy myśleć gdy wysokość przekracza 3 metry. Bez podnośnika ekipa może nie mieć możliwości wykonania montażu.
Gdy klient mieszka tak wysoko, że nawet podnośnik nie wystarczy, jedyną możliwością pozostaje zawieszenie urządzenia bezpośrednio pod oknem. Instalator najpierw przymocuje stelaż, a następnie do niego przytwierdzi jednostkę zewnętrzną klimatyzacji. W takim wypadku może być potrzebne uzyskanie zgody od zarządcy budynku.
7. Napełnienie czynnikiem chłodniczym, wytworzenie próżni oraz próba szczelności
Po połączeniu wszystkich elementów instalator z pomocą pompy próżniowej wykona próbę szczelności oraz napełni układ czynnikiem chłodzącym. Jest to ostatni krok przed uruchomieniem urządzenia.
8. Uruchomienie urządzenia oraz szkolenie z użytkowania
Ostatnim etapem jest uruchomienie urządzenia oraz sprawdzenie poprawności działania przy chłodzeniu i grzaniu. Gdy wszystko działa poprawnie nasi monterzy przeprowadzą krótkie szkolenie z poprawnego użytkowania, podzielą się dobrymi praktykami w zakresie eksploatacji oraz wskażą najczęściej popełniane błędy. Jeżeli będziesz chciał dowiedzieć się więcej, uzupełnić wiedzę lub przypomnieć sobie to co mówili instalatorzy, masz dostęp do materiałów w formie pisanej oraz wideo na naszej stronie.
Wybór ekspertów
-
Rotenso TETA
4 550 złCena z montażem: 6 372 zł
-
Daikin STYLISH – silver
9 717 złCena z montażem: 10 908 zł
-
Rotenso VERSU MIRROR
5 590 złCena z montażem: 7 236 zł
9. Protokół odbioru
To dokument, który potwierdza wykonanie i zakończenie montażu bez usterek i zgodnie z wcześniejszą umową. Po podpisaniu otrzymasz kopię protokołu odbioru oraz kartę gwarancyjną. instalator wykona również dokumentację fotograficzną wykonanej pracy.
10. Serwisowanie klimatyzacji
Każda klimatyzacja wymaga regularnego serwisowania. Polega ono na sprawdzeniu szczelności oraz ciśnienia, odgrzybianiu i czyszczeniu skraplacza. Jeżeli jesteś osobą fizyczną powinieneś serwisować urządzenie raz w roku, jeżeli zakupiłeś klimatyzację jako firma powinieneś robić to raz na pół roku. Pamiętaj, że regularny serwis nie tylko zapobiega obniżeniu wydajności oraz awariom urządzenia ale również pozwala zachować pełną gwarancję producenta.
11. Jaki jest koszt montażu klimatyzacji?
Kupując klimatyzator z usługą montażu w naszym sklepie w cenie otrzymujesz usługę montażu podstawowego. W skład montażu podstawowego wchodzi:
- wykonanie otworu w ścianie,
- montaż jednostki zewnętrznej na podkładkach anty rezonansowych lub uchwycie ściennym (do 3 m wysokości),
- instalacje jednostki wewnętrznej (do 3 m wysokości),
- wykonanie instalacji freonowej pomiędzy jednostkami (do 3 m długości w korytku lub przygotowanej bruździe),
- podłączenie klimatyzatora do istniejącej instalacji elektrycznej (do 3 m długości),
- grawitacyjne podłączenie odpływu skroplin (do 6 m długości),
- wykonanie próżni w układzie,
- próba szczelności,
- uruchomienie oraz sprawdzenie działania klimatyzatora,
- przeszkolenie klienta w zakresie obsługi.
Wycenę prac dodatkowych znajdziesz w tym artykule.
12. Czy mogę zamontować klimatyzację w bloku?
Oczywiście, że tak! Obserwujemy ogromne zainteresowanie montażem klimatyzacji w bloku wśród naszych klientów. Postępujące zmiany pogody, wzrost średnich temperatur oraz nagrzewanie się betonowych powierzchni w miastach skłania lokatorów do podjęcia działań, które nie tylko poprawiają komfort bytowania i pracy ale pozwalają również uniknąć problemów zdrowotnych. Jeżeli chcesz dowiedzieć się jak zamontować klimatyzację we wspólnocie mieszkaniowej czy spółdzielni – wszystkie informacje znajdziesz w dedykowanym artykule.