11 min. czytania
Niektórzy wciąż postrzegają posiadanie klimatyzacji w domu jako luksus niedostępny dla każdego. Czy faktycznie upalnych dni mamy w roku tak wiele, aby taki wydatek był uzasadniony? Wszyscy z pewnością zdajemy sobie sprawę ze zmian klimatycznych jakich obecnie doświadczamy. Jeszcze kilka lat temu większości z nas wystarczał wentylator. Dziś klimatyzacja domowa jest rozwiązaniem stosowanym w większości nowobudowanych domów jednorodzinnych i coraz częściej pojawia się w mieszkaniach w bloku. Urządzenie to zyskało na popularności w ostatnich latach, dzięki swojej wszechstronności i zdolności do zapewnienia komfortu mieszkalnego w różnych warunkach atmosferycznych. Dzięki nowoczesnym technologiom klimatyzatory łączą w sobie wiele funkcji, takich jak chłodzenie, grzanie, oczyszczanie powietrza, osuszanie go oraz energooszczędność. Co wiedzieć przed zakupem, czyli jakie dokładnie korzyści nam daje i jaką klimatyzację wybrać.

Chłodzenie, czyli podstawowa funkcja klimatyzacji.
Obniżanie temperatury to podstawowa funkcja klimatyzacji, która polega na usuwaniu ciepła i zastępowaniu go chłodnym powietrzem. Dzięki temu, w gorące dni, klimatyzacja pozwala na utrzymanie komfortowych warunków w domu, co pozytywnie wpływa na nasze samopoczucie i zdrowie. Odpowiednio niska temperatura otoczenia przyczynia się także do lepszej koncentracji i wydajności w pracy. Dlaczego wiatrak, który z pewnością większość z nas posiada w swoim domu nie daje takich efektów? Skuteczność klimatyzacji wynika z faktu, że usuwa ona wilgoć z powietrza, co pomaga w obniżeniu temperatury. Klimatyzacja wychłodzi powietrze do poziomu, który można kontrolować za pomocą termostatu, zapewniając stałą temperaturę. Ponadto, jest w stanie oczyszczać powietrze z zanieczyszczeń, takich jak pyłki, dym papierosowy, czy alergeny. Wysoka temperatura może prowadzić do zmęczenia, bólu głowy, a nawet bezsenności. Wiatraki jedynie poruszają powietrze, i choć mogą sprawiać wrażenie chłodu, to w rzeczywistości nie zmieniają temperatury otoczenia. Oprócz niskiej efektywności nie są również tak ciche jak klimatyzatory ścienne lub przenośne.
Klimatyzacja w domu jako energetyczny sposób ogrzewania.
W ostatnich latach bardzo popularne staje się montowanie klimatyzacji w domu lub mieszkaniu nie tylko w celu obniżenia, lecz również podnoszenia temperatury powietrza w zimniejsze dni. Wynika to z szeregu korzyści, które daje wybór tej metody. Klimatyzacja pozwala na łatwe i dokładne ustawienie konkretnej temperatury. Umożliwia to utrzymanie odpowiedniego poziomu ciepła, bez konieczności korzystania z innych metod, takich jak np. piec czy kominek. Dodatkowo nie ma potrzeby częstego, ręcznego regulowania grzejników lub termostatów. Klimatyzacja, w przeciwieństwie do tradycyjnych systemów ogrzewania, jest w stanie szybko podnieść temperaturę w przestrzeni. Dzięki temu można sprawnie uzyskać pożądany poziom ciepła, co jest szczególnie ważne w przypadku nagłych zmian temperatury na zewnątrz.
Klimatyzacja nie wymaga stosowania otwartego ognia lub gorących elementów, co zwiększa bezpieczeństwo użytkowania. Ponadto, nie ma ryzyka wycieku gazu lub innych substancji toksycznych, co stanowi potencjalne zagrożenie w przypadku niektórych systemów grzewczych. Klimatyzacja jest zazwyczaj mniejsza i bardziej wydajna niż tradycyjne systemy ogrzewania. Sprawdzi się gdy chcemy zyskać dodatkową przestrzeń, co jest szczególnie ważne w przypadku niewielkich lokali mieszkalnych. Dodatkowo jest bardziej energooszczędna, co pozwala na obniżenie rachunków. Klimatyzacja jest łatwa w obsłudze i konserwacji, a do tego wymaga stosunkowo niewielkiego nakładu pracy i kosztów w porównaniu do niektórych tradycyjnych systemów grzewczych, co pozwala na oszczędność czasu i pieniędzy.
Wybór ekspertów
-
Rotenso IMOTO
3 994 złCena z montażem: 6 264 zł
-
Haier FLEXIS Plus Black Matt
5 219 złCena z montażem: 7 128 zł
-
LG ARTCOOL MIRROR
7 250 złCena z montażem: 8 640 zł
Oczyść powietrze w domu i zwiększ swój komfort.
Klimatyzacja to nie tylko urządzenie służące do obniżania i zwiększania temperatury. W nowoczesnych modelach znajdują się między innymi filtry z jonami srebra, węglowe, antybakteryjne, czy katechinowe. Pochłaniają i usuwają z powietrza zanieczyszczenia, takie jak kurz, pyłki roślinne, grzyby, bakterie i wirusy, czy dym papierosowy. Dzięki temu możemy zadbać o najwyższą jakość powietrza w miejscu zamieszkania. Czystsze i zdrowsze powietrze ma wpływ na nasze samopoczucie, oraz pomaga zmniejszyć ryzyko wystąpienia chorób układu oddechowego, do których zaliczają się m.in. astma, choroby płuc, alergie i wiele innych. Klimatyzator stanowi więc idealne rozwiązanie dla alergików i osób cierpiących na problemy płucne.
Wysoka wilgotność przestanie być problemem.
Wysoka wilgotność powietrza może sprawić, że czujemy się niekomfortowo. Kolejny powód dla którego warto zdecydować się na zakup klimatyzacji do swojego domu to funkcja osuszania. Klimatyzator to idealne rozwiązanie ze względu na możliwość usuwania z naszego otoczenia nadmiaru wilgoci. Pomaga utrzymać przyjemną temperaturę i optymalną wilgotność naszego lokum, a także zniwelować dyskomfort i uciążliwe, duszne i ciepłe powietrze. Nadmierna wilgotność sprzyja rozwojowi pleśni i grzybów a także roztoczy oraz innych alergenów. Te organizmy mogą powodować problemy zdrowotne, takie jak alergie, astmę i infekcje układu oddechowego. Dzięki pracy urządzenia możemy zmniejszyć ryzyko ich rozwoju w pomieszczeniach i poprawić jakość powietrza. Nadmiar wilgoci może prowadzić do korozji metalowych elementów, a także do uszkodzenia tkanin i drewna. Klimatyzacja z funkcją osuszania powietrza pomaga zminimalizować ryzyko uszkodzeń i przedłużyć trwałość materiałów.

Postaw na efektywność energetyczną i ogranicz zużycie energii w swoim domu.
Dlaczego jeszcze warto zamontować klimatyzator domowy? Dzięki automatycznej regulacji temperatury klimatyzacja pozwala uniknąć nadmiernego wychłodzenia lub nagrzania powietrza w pomieszczeniu. To umożliwia zmniejszenie kosztów energii potrzebnej do wyrównania temperatury do oczekiwanego poziomu. Osuszanie powietrza przez klimatyzację również sprzyja zmniejszeniu kosztów energii związanych z obniżeniem temperatury przestrzeni. Suchsze powietrze jest łatwiejsze do schłodzenia niż wilgotne, co oznacza, że klimatyzator może pracować bardziej efektywnie i zużywać mniej energii elektrycznej. Przy wyborze urządzenia warto odpowiednio dobrać jego moc. Jeśli będzie za niska istnieje ryzyko, że klima nie spełni swojej roli i odczujemy niezadowolenie z efektu oraz wzrost rachunków za prąd. Warto również zwrócić uwagę na klasę efektywności energetycznej a po zakupie stosować się do zaleceń producenta i korzystać z klimatyzacji w sposób umiarkowany, aby móc cieszyć się obniżeniem kosztów energii.
Rodzaje klimatyzatorów. Który wybrać?
Na rynku jest wiele rodzajów klimatyzatorów do domu i nie wiesz na który się zdecydować? Klimatyzatory kanałowe najczęściej spotkasz w pokojach hotelowych. Na etapie budowy domu możesz swobodnie rozplanować rozkład klimatyzatorów kasetonowych, jednak ich instalacja nie jest tak szybka i prosta jak urządzeń typu split. Zastanów się, na których funkcjach najbardziej Ci zależy i wybierz typ i model najlepiej dopasowany do Twoich potrzeb. Najprostszy w zakupie zdecydowanie jest klimatyzator przenośny. Jeśli poszukujesz systemu charakteryzującego się cichą pracą i wysoką wydajnością lepszym wyborem będzie typ stacjonarny.
Klimatyzator typu split, to zestaw, który posiada jedną jednostkę wewnętrzną – wisząca na ścianie w środku i jedną zewnętrzną – umieszczoną na elewacji. Jednostki te łączy się ze sobą przewodami elektrycznymi oraz rurami przez które przepływa czynnik chłodniczy. Transmituje on ciepło z jednostki wewnętrznej do zewnętrznej. Klimatyzacja typu split będzie idealnym wyborem jeśli chcesz schłodzić jeden pokój. Decydując się na rozwiązanie typu multisplit masz możliwość montażu kilku jednostek wewnętrznych, po jednej w każdym pomieszczeniu i podłączenie ich do wspólnej, centralnej jednostki zewnętrznej, tzw. agregatu.
Moc klimatyzatora – kluczowy parametr dla Twojej satysfakcji.
Następny krok to wybór klimatyzatora o mocy odpowiadającej zapotrzebowaniu Twojej przestrzeni. Parametr ten nazywany jest mocą chłodniczą. W zależności od powierzchni moc chłodnicza będzie się różnić. Inne parametry będą miały urządzenia niezbędne do schłodzenia powietrza w lokalu o powierzchni 100m2 a inne 200m2. Jak najłatwiej ustalić niezbędną moc chłodniczą dla Twojego mieszkania?
Należy przyjąć, że na 1 metr kwadratowy powierzchni powinno być 0,1 kW mocy chłodniczej.
Oczywiście jest to znaczne uproszczenie. Warto również wziąć pod uwagę powierzchnię okien i stronę świata, na którą wychodzą. Jeśli znajdują się po stronie północnej pokój nie będzie tak nasłoneczniony, i silnie ogrzewany jak w przypadku strony południowej. Jeśli więc w Twoim lokalu znajdują się okna o dużej powierzchni skierowane na stronę południową warto zdecydować się na wyższą moc klimatyzatora. Przykładowo, dla pokoju 48 m2 w najprostszym przeliczeniu odpowiednia będzie klimatyzacja o mocy 4,8kW. Jeśli na stronę południową wychodzą okna możesz przyjąć lekki zapas i zdecydować się na urządzenie o mocy 5kW.

Gdzie najlepiej zamontować klimatyzator ścienny?
Jeśli zastanawiasz się nad wyborem najlepszego miejsca do montażu jednostek wewnętrznych warto byś pamiętał o kilku aspektach. Urządzenie powinno móc swobodnie rozprowadzić powietrze w domu, jednak unikaj miejsc, w których strumień powietrza będzie skierowany bezpośrednio na lokatorów. Jednostka powinna być zawieszona minimum 20-30 cm od sufitu, aby w łatwy sposób można było ją serwisować czy sprzątać. Z tego samego powodu powinno się zachować co najmniej 30 cm miejsca po bokach. Wybierając odpowiednie miejsce dla jednostki zewnętrznej miej na uwadze, że można ją umieścić na stojaku i ustawić na ziemi, lub zawiesić na elewacji, na stabilnym stelażu. Aby hałas wentylatora nie przeszkadzał użytkownikom przestrzeni warto umieścić go z dala od okna.
Ile kosztuje klimatyzacja do domu?
Koszt montażu klimatyzacji zależy od kilku czynników, w tym od producenta urządzenia, rodzaju i liczby pokoi, w których zostanie zainstalowane urządzenie, oraz od rodzaju i stopnia skomplikowania samego montażu. Jeśli chodzi o producentów klimatyzacji, ceny mogą się znacznie różnić. W zależności od potrzeb, można wybierać spośród różnych marek. Vayu oferuje swoim klientom szeroki wachlarz producentów. Posiadamy w ofercie klimatyzatory Daikin, Rotenso, LG, Haier i wiele innych. Koszt samego urządzenia może zależeć od jego funkcji i parametrów, takich jak moc chłodnicza, zużycie energii czy typ filtra powietrza. Ilość lokali, w których planujemy zainstalować klimatyzację, jest również istotnym czynnikiem wpływającym na cenę montażu. Każde dodatkowe lokum wymagać będzie większej ilości materiałów, ale również czasu i pracy.
Montaż klimatyzacji może być prosty lub skomplikowany w zależności od specyfiki budynku. W niektórych przypadkach konieczne może być przeprowadzenie prac remontowych lub instalacyjnych, co wiąże się z dodatkowymi kosztami. Ponadto, skomplikowany montaż może wymagać zaangażowania specjalistów o większym doświadczeniu, co również wpłynie na cenę. Na zakup samego urządzenia mogą zdecydować się jedynie osoby mające zaufanego instalatora, który posiada niezbędne uprawnienia UDT F-Gaz. Wybierając zakup urządzenia wraz z usługą dostawy i montażu zdecydowanie korzysta się finansowo, gdyż osoby prywatne obowiązuje preferencyjna stawka VAT wynosząca 8%. Dokonując zakupu jako firma stawka VAT wynosi 23%, niezależnie czy zdecydujemy się na samo urządzenie czy produkt z montażem.
Wybór ekspertów
-
Rotenso MIRAI
7 994 złCena z montażem: 8 532 zł
-
Daikin PERFERA
7 565 złCena z montażem: 9 180 zł
-
Rotenso TETA MIRROR
4 673 złCena z montażem: 7 318 zł
Jak wygląda montaż i jak się do niego przygotować?
Dokonując zakupu urządzenia wraz z usługą montażu w naszym sklepie internetowym musisz określić czy będzie to montaż podstawowy, czy niestandardowy. W przypadku opcji standardowej nasz monter wykona następujące czynności:
- otwór w ścianie na której zostanie zainstalowane urządzenie,
- montaż jedn. zewnętrznej do 3 m wysokości na specjalnym stelażu zawieszonym na elewacji, lub stabilnie ustawionym na ziemi (w przypadku mieszkania w bloku aby zawiesić agregat na ścianie niezbędne jest uzyskanie zgody spółdzielni lub wspólnoty mieszkaniowej, jeśli miałaby stanąć na ziemi nie ma takiej konieczności)
- montaż jedn. wewnętrznej do 3 m wysokości
- połączenie obu jednostek instalacją freonową (do 3 m długości, w opcji do wyboru: w korytku lub wykonanej wcześniej przez klienta bruździe)
- wyprowadzenie odpływu skroplin (grawitacyjne, do 6 m długości)
- próżnia w układzie
- próba szczelności
- uruchomienie i weryfikacja działania urządzenia
- omówienie z klientem obsługi urządzenia
Koszty dodatkowych usług wchodzących w zakres montażu niestandardowego znajdziesz w naszym cenniku. Wykonana instalacja klimatyzacyjna objęta jest 24 miesięczną gwarancją, pod warunkiem wykonywania corocznych przeglądów klimatyzacji.
Mamy nadzieję, że ten tekst przyniósł odpowiedzi na najważniejsze pytania i teraz już wiesz jaką klimatyzację wybrać do domu, jak wygląda montaż i że dzięki rozwojowi technologii obecnie równie łatwo możesz obniżać i podnosić temperaturę w pomieszczeniu. W razie jakichkolwiek pytań czy wątpliwości możesz na nas liczyć. Zostaw kontakt do siebie a nasz zespół odezwie się w ciągu 24h.