Montaż klimatyzacji w bloku – kiedy konieczne jest uzyskanie zgody spółdzielni – czyli jakie formalności trzeba załatwić by mieć klimatyzację w mieszkaniu.
7 min. czytania
Gdy zbliża się lato i temperatury zaczynają rosnąć, wiele osób rozważa zainstalowanie klimatyzacji w swoich domach. Jeśli jednak jesteś właścicielem mieszkania, możesz się zastanawiać, czy montaż klimatyzacji w mieszkaniu w bloku w ogóle jest możliwy i jakich formalności trzeba dopełnić. Przygotowaliśmy kompleksowy przewodnik na temat kroków, które należy podjąć, aby móc cieszyć się komfortem i chłodem nawet w najbardziej upalne dni!
Montaż jednostki zewnętrznej na elewacji budynku wymaga zgody wspólnoty lub spółdzielni.
Rozważając montaż agregatu na elewacji bloku, należy się liczyć z koniecznością uzyskania pozwolenia zarządcy spółdzielni. Obowiązek ten wynika z faktu, że ściana zewnętrzna budynku jest częścią wspólną nieruchomości należącej do spółdzielni. Wszelkie zmiany we wspólnym majątku, a do takich ingerencji zalicza się montaż klimatyzatora, mogą się odbyć jedynie po uzyskaniu pozwolenia od wspólnoty. Istotne jest, aby przed rozpoczęciem prac uzyskać zgodę na montaż klimatyzacji. Jej brak może skutkować podjęciem działań prawnych i ewentualnym nakazem usunięcia urządzenia.
Zgoda spółdzielni może zostać udzielona pod pewnymi warunkami, takimi jak rodzaj, wielkość i lokalizacja klimatyzatora. Bieżąca konserwacja i naprawa klimatyzatora jest obowiązkiem właściciela. Również wszelkie szkody wyrządzone w mieniu wspólnym muszą zostać naprawione na jego koszt. Przygotowaliśmy przykładowy wzór takiego dokumentu – możesz go pobrać klikając TUTAJ. Należy jednak pamiętać, że dany zarządca może wymagać, by dokument zawierał jeszcze inne zapisy, typowe dla konkretnej spółdzielni, aby uzyskać pozwolenie na montaż klimatyzacji.
Montaż klimatyzacji na balkonie nie wymaga zgody administratora budynku.
Montaż urządzenia na balkonie to zdecydowanie prostsze rozwiązanie, przy którym nie jest konieczne uzyskanie zgody wspólnoty mieszkaniowej. Wynika to z faktu, iż balkon jest uważany za strefę prywatną i stanowi część własności właściciela mieszkania. Należy się jednak upewnić, że instalacja nie spowoduje żadnych uszkodzeń ani zmian w zewnętrznej konstrukcji budynku lub częściach wspólnych. Sprzęt musi być również zgodny z wszelkimi lokalnymi przepisami i normami budowlanymi, wielkości i wymagań instalacyjnych.
Obowiązkiem właściciela jest upewnienie się, że jednostka nie przeszkadza sąsiadom ani nie narusza przepisów dotyczących hałasu. Należy pamiętać, że jeśli instalacja klimatyzatora na balkonie spowoduje jakiekolwiek szkody w budynku lub częściach wspólnych, właściciel może zostać pociągnięty do odpowiedzialności za koszty naprawy. Jeśli mieszkanie nie ma balkonu lub klimatyzator nie może być na nim zamontowana ze względu na brak miejsca, konieczne jest zainstalowanie jej na elewacji.
Kamienice i budynki zabytkowe – kwestie formalności i pozwoleń.
Zamontowanie klimatyzacji w kamienicy lub zabytkowym budynku wymaga specjalnych rozpatrzeń i zgód władz lokalnych. Jeśli masz wątpliwości, czy Twój blok zalicza się do tej grupy, możesz to zweryfikować u Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków. Zabytki są często chronione prawem. Oznacza to, że wszelkie przeróbki lub modyfikacje budynku muszą zostać zatwierdzone przez odpowiednie władze, oraz podlegają zapisom Ustawy o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami (Dz. U. 2203 nr 162 poz. 1568).
Wybór ekspertów
-
Rotenso ELIS SILVER
3 197 złCena z montażem: 5 508 zł
-
Rotenso IMOTO
3 994 złCena z montażem: 6 264 zł
-
Rotenso VERSU GOLD
4 304 złCena z montażem: 6 210 zł
Montaż klimatyzacji w bloku a poziom hałasu, który nie przeszkadza sąsiadom.
Skoro jasne jest, kiedy niezbędne jest pozwolenie na montaż, warto omówić drugi warunek, który należy spełnić chcąc zakupić klimatyzację do mieszkania w bloku. Taka instalacja podlega określonym przepisom i normom związanym z poziomem hałasu. Przepisy te mają na celu zapewnienie, że klimatyzator nie będzie powodował żadnych zakłóceń ani niedogodności dla mieszkańców i sąsiadów. Zgodnie z przepisami maksymalny poziom hałasu pracy klimatyzacji nie powinien przekraczać 55 decybeli (dB) w dzień i 45 dB w nocy (Rozporządzenie z 14 czerwca 2007). Może się jednak zdarzyć, że zarządca podejdzie do interpretacji tych przepisów zgodnie z własnym uznaniem.
Poziom hałasu mierzony jest w odległości jednego metra od urządzenia. Regulamin określa również, że klimatyzator powinien być montowany w odległości co najmniej dwóch metrów od sąsiednich okien, balkonów lub tarasów. Agregat powinno się instalować w miejscu, które nie powoduje żadnych przeszkód ani niedogodności dla mieszkańców lub pieszych. W nowoczesnych klimatyzatorach hałas generowany przez jednostkę zewnętrzną klimatyzacji o mocy 2.6-3.5kW spokojnie mieści się w dopuszczalnym zakresie. Gdy jednak poziom głośności przekroczy określone limity, właściciel może być zobowiązany do podjęcia działań naprawczych. Może do nich należeć zainstalowanie urządzeń redukujących hałas lub przeniesienie jednostki w inne, bardziej odpowiednie miejsce. Właściciel musi również zapewnić regularną konserwację i serwisowanie sprzętu, aby zapobiec awariom lub nadmiernemu hałasowi. Niezastosowanie się do przepisów i wytycznych może skutkować wszczęciem postępowania sądowego, nałożeniem grzywny lub usunięciem klimatyzatora.
Instalacja klimatyzacji w mieszkaniu i kwestia odprowadzania skroplin.
Zamontowanie klimatyzacji w bloku mieszkalnym wiąże się z koniecznością zadbania o to, by skropliny, czyli woda powstająca w wyniku procesu klimatyzacyjnego, były prawidłowo odprowadzane, aby zapobiec uszkodzeniu przez wodę zewnętrznej części budynku lub jego otoczenia. Skropliny generowane przez klimatyzator gromadzone się na tacy ociekowej, którą instaluje się pod klimatyzatorem. Następnie w sposób samoczynny, dzięki grawitacji spływają one z tacy, lub są z niej usuwane za pomocą pompki skroplin. Najprostszym sposobem poradzenia sobie ze nimi jest zbieranie ich do pojemnika lub wiaderka ustawionego na balkonie.
Należy jednak kontrolować poziom wody i opróżniać go w odpowiednim momencie, aby woda nie wylewała się na posadzkę. Jeśli nie chcemy narazić się wspólnocie lub spółdzielni mieszkaniowej dobrym pomysłem jest doprowadzenie odpływu bezpośrednio do rynny przy balkonie, o ile oczywiście taka została zainstalowana w naszym budynku. W najlepszej sytuacji są właściciele mieszkań zlokalizowanych na parterze. W ich przypadku montaż systemu odprowadzającego wodę nie stwarza problemów dla innych lokatorów.
Wybór ekspertów
-
Haier FLEXIS Plus Black Matt
5 219 złCena z montażem: 7 128 zł
-
Rotenso TETA MIRROR
4 673 złCena z montażem: 7 318 zł
-
Daikin EMURA – Silver matt
10 430 złCena z montażem: 11 448 zł
Montaż klimatyzatora krok po kroku.
W zależności od tego na jaką klimatyzację zdecyduje się inwestor przebieg montażu może się różnić. Jeżeli wybór padnie na klimatyzator typu split, który składa się z jednej jednostki wewnętrznej i jednej zewnętrznej instalator wykona następujące czynności:
- Przygotuje otworu w ścianie na której zainstalowane zostanie urządzenie.
- Zamontuje agregat, czyli jednostkę zewnętrzną na specjalnym stelażu na elewacji, lub na stojaku na balkonie. Użyte zostaną odpowiednie podkłady anty rezonansowe, które zneutralizują drgania jakie może generować sprężarka umieszczona w urządzeniu. Montaż na posadzce jest dużo prostszy i szybszy. Gdy takie rozwiązanie nie wchodzi w grę i konieczne jest zawieszenie klimatyzatora na ścianie budynku, w zależności od wysokości, należy liczyć się z kosztem wynajęcia podnośnika koszowego. Bez niego ekipa może nie mieć możliwości wykonania montażu. Czasem, gdy klient mieszka tak wysoko, że nawet podnośnik nie wystarczy, jedyną możliwością pozostaje zawieszenie urządzenia bezpośrednio pod oknem. Instalator najpierw przymocuje stelaż, a następnie do niego przytwierdzi jednostkę zewnętrzną klimatyzacji.
- Zamontuje jednostkę wewnętrzną w pomieszczeniu.
- Wykona połączenia obu elementów instalacją freonową i przewodami elektrycznymi, które poprowadzone zostaną w korytku lub przygotowanej przez klienta bruździe w ścianie.
- Wyprowadzi odpływ skroplin.
- Wykona próżnię w układzie.
- Wykona próbę szczelności.
- Uruchomi urządzenie i sprawdzi poprawność jego działania.
- Przeszkoli klienta z obsługi urządzenia i odpowie na wszelkie pytania odnośnie konserwacji i odpowiedniego dbania o sprzęt.
Decydując się urządzenie typu multi split w swoim mieszkaniu, należy pamiętać, że w kilku pomieszczeniach zamontowane zostaną jednostki wewnętrzne, które instalator połączy z jedną jednostką zewnętrzną klimatyzatora.